Kamprapporter

Real Madrid 2–0 Espanyol: Spillervurderinger

Real Madrid slo Espanyol på Santiago Bernabéu lørdag kveld og fester dermed grepet om tabelltoppen.

Real Madrid 2–0 Espanyol
Santiago Bernabéu, Madrid
LaLiga EA Sports, runde 5
Lørdag 20. september, kl. 16:15

1–0 Éder Militão (22′) – Assist: Federico Valverde
2–0 Kylian Mbappé (47′) – Assist: Vinícius Júnior

Tre observasjoner:

1) Militão er virkelig tilbake!

Et av de store spørsmålstegnene før den nye sesongen var midtstopperplassen, og da særlig i hvilken grad man fortsatt kunne regne med Militão som en ressurs i den posisjon. Brasilianeren hadde vært ute i to år med korsbåndsskade i begge knærne, så litt skepsis var helt naturlig og kanskje også på sin plass. Men Militão har virkelig gjort all bekymring til skamme, og i dag leverte han sin aller beste kamp så langt. Scoringen er helt spinnvill, men det er hele pakka som gjør han så god. Han har tempoet, fysikken, pasningsfoten og lederegenskaper. Militão blir en viktig spiller for Real Madrid denne sesongen og i uoverskuelig fremtid!

2) Nye alternativer

I dag fikk vi tilbake ikke bare én, men to potensielle nøkkelspillere denne sesongen. Eduardo Camavinga og Jude Bellingham hadde begge vært ute med skade så langt i år og fikk sine første minutter på tampen av kampen mot Espanyol i dag. Dette kan vise seg å være svært viktig for et lag som går et stadig tøffere kampprogram i møte, men også allerede neste helg når Atlético Madrid er motstander i LaLiga. Det blir spennende å se om noen av disse klarer å spille seg inn i laget til den kampen og hva deres retur til laget vil bety for lagoppstillingene fremover. Vi vet i hvert fall at Bellingham skal inn, men hvem skal han erstatte?

3) Rotasjoner

I kveld startet Xabi Alonso med sin sjette nye lagoppstillingen på like mange kamper denne sesongen, altså har han så langt aldri startet med de samme elleve spillerne. Det viser at rotasjoner kommer til stå sentralt for dette laget denne sesongen. Vi har allerede sett Rodrygo og Vinícius dele på minuttene på venstrekant og Carvajal og Trent spille halvparten av kampene hver. Dette er en tydelig endring fra det vi har sett under Ancelotti, som roterte betraktelig mindre.

Spillervurderinger:

Thibaut Courtois (5): Nok en smultring for Courtois i dag og han møtte kun gjøre én redning. Det må vel kunne kalles godkjent!

Dani Carvajal (6): Trygg og god match fra vår kaptein på backen, som nok måtte omstille seg etter Champions League-kampen på tirsdag.

Éder Militão (8 BB): En helt fantastisk kamp av Éder Militão, som rydder opp i alt i forsvar og samtidig banker inn 1–0 fra 30 meter. Real Madrids beste i dag!

Raúl Asencio (6): Asencio sin første kamp fra start i dag og han leverte absolutt en godkjent kamp.

Álvaro Carreras (7): Trygg og god prestasjon fra Carreras i dag. Full kontroll på Espanyols kjappe høyrekant.

Aurelién Tchouaméni (6): En solid kamp fra Tchouaméni på midtbanen som fortsetter å lede den lagdelen.

Federico Valverde (7): Kanskje Valverde sin beste kamp så langt denne sesongen. Han var viktig i gjenvinningsspillet og mer involvert i det oppbyggende spillet. Lovende fra en spiller som kanskje ikke helt har funnet seg til rette i Alonso-fotballen enda.

Franco Mastantuono (6): Mastantuono fortsetter å imponere med fantastiske driblinger og gode pasninger. Nå venter vi bare på sluttproduktet fra argentineren.

Gonzalo García (4): Gonzalo fikk en sjelden mulighet fra start, men han la ikke inn noen god søknad om mer spilletid. Han ble dessverre litt for usynlig i dag.

Kylian Mbappé (8): Det ble selvfølgelig scoring på Kylian Mbappé i dag, men ellers var det en litt roligere kamp fra ham enn vi har sett tidligere denne sesongen. Men det sier også litt om toppnivået, for han var likevel en av lagets beste spillere.

Vinícius Júnior (5): Nok en kamp der lite stemte for Vinícius, som virker å være fullstendig uten selvtillit. Dette var ikke den verste kampen han har spilt det siste halvåret, men vi vet at han utrolig mye mer å gå på.

Innbytterne:

Arda Güler (6): Güler ble byttet inn for Gonzalo etter en times tid. Man satt kanskje litt med inntrykket at laget savnet den kreative kraften til tyrkeren i store deler av denne kampen.

Brahim Díaz (N/A): Spiller for kort for vurdering

Rodrygo Goes (N/A): Spiller for kort for vurdering

Jude Bellingham (N/A): Spiller for kort for vurdering

Eduardo Camavinga(N/A): Spiller for kort for vurdering

Legg inn en kommentar