Real Madrid 1–0 Juventus
Hard Rock Stadium, Miami
Klubb-VM, åttendelsfinale
Tirsdag 1. juli, kl. 21:00
1–0 (54′) Gonzalo García – Assist: Trent Alexander-Arnold
«Ny» sesong, nye muligheter! Det er i hvert fall sånn det føles for Real Madrid-supportere nå om dagen, selv om Klubb-VM ble sparket i gang bare noen uker etter at LaLiga-sesongen ble avsluttet. Nå er vi også tilbake med spillervurderinger etter hver sluttspillkamp i denne turneringen!
Etter to seire og en uavgjort i gruppespillet kvalifiserte Xabi Alonsos «nye» Real Madrid seg ganske enkelt til åttendelsfinale i Klubb-VM. Der sto Juventus, en svekket storhet, på motsatt banehalvdel. Med Real Madrid i sitt nye 3-4-3-system ble dette en spennende start på sluttspillet og Alonso sin første skikkelige test som hovedtrener.
Til tross for at Real Madrid var store favoritter før kampen var det Juventus som skapte de første målsjansene. Den største fikk Kolo-Muani, som avsluttet en sterk kontring med å lobbe ballen over Courtois, men også akkurat over tverrliggeren. Real Madrids første målsjanse kom først etter en halvtime, da et fantastisk angrep langs høyresiden satte Bellingham i en god scoringsposisjon alene med Juventus-keeper Di Gregorio. Bellingham måtte avslutte raskt og under press, men klarte likevel å tvinge frem en god redning fra den italienske målvakten. Ingen av lagene kom nærmere enn det, og dermed sto det 0–0 til pause i Miami.
Real Madrid fortsatte presset også i andre omgang. De skapte flere store sjanser ved spillere som Valverde, Bellingham og Huijsen, men det var til slutt en akademispiller som skulle score kampens første mål. Et flott innlegg fra Trent fant Gonzalo García i boksen, som stanget inn 1–0 til Real Madrid. Juventus hadde aldri noe motsvar, og Real Madrid fortsatte å dominere kampen. Dermed endte det til slutt med 1–0-seier og avansement for Xabi Alonso og hans mannskap.
Spillervurderinger:
Thibaut Courtois (6): Juventus var langt ifra ufarlige i denne kampen, og Thibaut Courtois måtte i aksjon flere ganger. Det ble aldri skikkelig store målsjanser, men belgieren hadde god kontroll på det som kom i hans retning.
Trent Alexander-Arnold (6): I dag fikk vi oppsummert mye av det vi vil få se av Trent i Real Madrid-drakten. Han var ofte litt avskrudd defensivt, som gjorde at Rüdiger måtte rydde opp. Men på en annen side leverte han et fantastisk innlegg til Gonzalo i forkant av den viktige 1–0-scoringen. Gøy å se Trent sin første assist som Real Madrid-spiller!
Antonio Rüdiger (5): Det er kanskje ikke så rart etter en kneoperasjon og rotete avslutning på sesongen, men Rüdiger virket rett og slett litt rusten i kveld. Han slet til tider med posisjonering i lagets høye defensive linje, som blant annet førte til en stor Juventus-mulighet tidlig i kampen. Må opp litt fremover!
Aurelién Tchouaméni (8): Tchouaméni har på kort tid blitt en nøkkelspiller for Alonso, mye fordi han kan bevege seg sømløst mellom en rolle som midtstopper eller midtbaneanker. I kveld var han litt begge deler, avhengig av kampbildet, og leverte en solid kamp.
Dean Huijsen (8): Huijsen har virkelig imponert i sine første kamper som Real Madrid-spiller, og også i kveld var han enorm. Ikke bare er han defensivt god og sterk i duellene, han har nærmest blitt en playmaker fra dypet i forsvaret. Her har man hentet en klassespiller!
Fran García (7): En av spillerne som har vokst mest under Xabi Alonso er faktisk Fran García. Med litt mer støtte bak seg har han virkelig kunne skinne fremover i banen, og arbeidsmengden har vært enorm. Han har lagt inn en god søknad for å bli værende i klubben!
Fede Valverde (8 BB): Nok en svært god kamp fra Federico Valverde. Han løp seg helt tom i dag, og var nære ved å score flere flotte mål. En av Real Madrids desidert viktigste spillere!
Arda Güler (7): Arda har spilt i en langt dypere rolle på midtbanen enn vi har sett han spille tidligere, noe som gjør han til en dyp playmaker. Han har litt å gå på defensivt, det var tydelig også i kveld, men han har blitt svært viktig i det oppbyggende spillet. Det blir spennende å følge han videre i denne nye rollen.
Jude Bellingham (6): Jude Bellingham spilte en slags høyrekant/offensiv midtbane-rolle i dag, som satte han opp i noen farlige posisjoner i mellomrommet. Med litt mer presisjon i avslutningene kunne det fort ført til scoring også.
Vinícius Júnior (7): Vini Jr. virker å ha ristet av seg den svake vårsesongen og viser oftere og oftere sin verdensklasse. I kveld tok han smarte valg, utfordret når det passet og mistet ballen mindre. Han har litt å gå på i de avgjørende øyeblikkene foran mål, men det ser stadig vekk bedre ut.
Gonzalo García (7): Nok en stor kamp av Gonzalo García, som scoret sitt tredje mål i dette Klubb-VM. Han løper mye, presser bra og posisjonerer seg alltid godt i boksen. Her har Real Madrid funnet sin back-up spiss!
Innbytterne:
Kylian Mbappé (5): Mbappé er endelig tilbake etter sykdomsfravær, men i dag klarte han ikke å sette sitt preg på kampen. Vi vet at han blir viktig videre i turneringen!
Luka Modric (N/A): Spiller for kort for vurdering.
Dani Ceballos (N/A): Spiller for kort for vurdering.
I wish I had read this sooner!
Great job simplifying something so complex.
Your content always adds value to my day.
Thank you for offering such practical guidance.
I always look forward to your posts. Keep it coming!
I’ll be sharing this with a few friends.
This made me rethink some of my assumptions. Really valuable post.
Your breakdown of the topic is so well thought out.
You’ve built a lot of trust through your consistency.
You’ve sparked my interest in this topic.
This gave me a whole new perspective on something I thought I already understood. Great explanation and flow!
I enjoyed your take on this subject. Keep writing!
Very useful tips! I’m excited to implement them soon.
Join our affiliate community and earn more—register now! https://shorturl.fm/sA4fO
Your network, your earnings—apply to our affiliate program now! https://shorturl.fm/wECTG
Turn traffic into cash—apply to our affiliate program today! https://shorturl.fm/PnUK0